ПЕТ ГОДИНА ОД

ПЕТ ГОДИНА ОД
ХВАЛА, Mr Googl!

Тзв. МОГУЋЕ И НЕМОГУЋЕ ЛИНИЈЕ - Књижара на ваздушним колосецима



среда, 8. јул 2015.

Свако од Ципраса покушава да „отфикари” понеко парче и њиме се закити, и коментари , или : кад слепци марширају


Биће веома занимљиво пратити реакцију глобалних финансијских тржишта и центара моћи у Берлину и Бриселу. Први импулс биће свакако нервоза и жеља за осветом према „непослушним Грцима”. Тај импулс ће бити поготово јак у Немачкој. Ипак, постоји шанса да, овога пута, „казнена експедиција” изостане или барем буде одложена. Уосталом, да је оно што су сада били спремни да понуде Грцима да би они изгласали референдумско „да” Грчкој било понуђено пре 4-5 година, не би било референдума, а вероватно ни Ципраса на власти. Зато се не може потпуно искључити накнадна „победа разума”, односно одређено попуштање захтева који се стављају пред Грке – не због Грка, већ због евра и опстанка ЕУ, тим пре што ионако сви знају да се дуг у том обиму никада не може вратити и да ће, пре или касније, бити неминовно или његово значајно отписивање или банкрот. Ипак, то је најмање вероватан исход.
Ако се за европске реакције на грчки референдум може рећи да су амбивалентне (од скепсе на северу до одушевљења на јужним ободима), онда се српске не могу квалификовати другачије него као апсурдне. Тренутно је у току општа политичка трка у доказивању ко је већи грчки пријатељ и бољи кандидат за „српског Ципраса”.
Власт истиче да је Ципрас „наш пријатељ” и у први план истура његово познанство са Вулином, при том гурајући под тепих чињеницу да је актуелни српски премијер, и лично и политички, заправо оличење свега супротног Сиризи и Ципрасу – и да је његов грчки политички пандан управо поражени фаворит бриселских и берлинских структура Самарас, баш као и румунски експремијер Понта.
Демократе пак кроз потпредседника Борка Стефановића готово еуфорично славе „победу демократије” у Грчкој, иако се њихова политика током година власти са Сиризом баш и није имала везе. У националној опозицији подсећају да је њихов економски програм и став према ММФ-у и страним кредиторима најсличнији Ципрасовом – што је тачно – али прећуткују његов наглашени секуларизам и став према геј-правима. Укратко, свако овде покушава да се бар мало огребе о широке симпатије које Грци и њихов премијер тренутно уживају у српском јавном мњењу.
Свако од Ципраса покушава да „отфикари” понеко парче и њиме се закити. Као да сви прескачу оно најважније, што је изнедрило ово актуелно грчко чудо: вера у себе и у народ којем се стоји на челу. Искрена вера у демократију и љубав према отаџбини и слободи. И надасве, спремност да се бори и ризикује, преузме ризик и у случају неуспеха поднесу политичке и личне консеквенце.
Ђорђе Вукадиновић објављено:у Политици  08.07.2015.
           ====== 

Грчки референдум и српски „Ципраси”

Jovana Mandic | 08/07/2015 08:21
Kad su ovi nasi iskazali spremnost da se povuku kad njihova politika propdane. Nikad njih nije bilo briga ni za drzavu ni za narod. Samo su koristili naklonost belosvetskih birokrata i mesetara da trpaju u svoje dzepove novce koji bi prekostali od nesebicne pljacke radnicke imovine.
Biserka Talić | 08/07/2015 08:35
Poslednji pasus je ustvari poenta i ono najdragocenije u ovom pomalo, u stilu autora, sarkastičnom tekstu.
Vladimiir Dedeic | 08/07/2015 08:55
Nasi ,,Ciprasi,, govore ne ,kada misle da i obrnuto .
Svaka slicnost je slucajna ili namerna ?!
Zar i Vi, Gne Vukadinovicu, | 08/07/2015 09:06
...sa obicno tolerantnim shvatanjima, da nam pridikujete "vise predostroznosti, i "razmisljanja" ??
Dozvolite ...malim i exploatisanim narodima ...da makar u jednom momentu, i u necemu budu JAKi , tj
= makar u gordosti, i, uz to...i boljem otporu, nego POPUSTANJA !!!
jon smith | 08/07/2015 09:13
Pratim vase tekstove redovno,takodje sam primijetio podvalu sa istrazivanjima,kao i ove DS Ciprase,samo naprijed...
Mirjana Podkrajac | 08/07/2015 09:20
Zapadni analiticari ,ekonomisti i mediji su stalno isticali da " Tsipras igra poker" .Mozda je dobar kartarosh?Jedno stoji da je politicki nepodobna licnost za stolom EU i da je ovo perverzna igra i pritisak na Grcku ,dug je samo izgovor i mogao je ranije da se predoci drugim grckim vladama.Sada svi bacaju drvlje i kamenje ,kao da je Tsipras za 6 meseci mogao neshto da uradi.Mogao je jedino da nametne omcu oko vrata svom narodu.
Ратно Острво | 08/07/2015 09:28
Грчка треба да напусти ЕУ и НАТО.
Грчка треба да уђе у најтешњи савез са БРИКС-ом.
Проблеме могу да реше за један,1, секунд.
Тако треба да урадимо и ми.
doktor detus | 08/07/2015 09:39
...u srbiji, kada se bude desio levi prevrat - on ce se obaviti - sto je dosta cudno za nas srbe - bez vodje - bice to revolucija po horizontali - kolektivisticka revolucija - sto nam ipak nije strano - a razlog za ovo i lezi u tome sto je srbija ovaj put zaista umorna od lidera - vucic je poslednja epizoda te srpske tragi komedije, poucna za sva vremena...
Puk. Sipa | 08/07/2015 09:47
Ne zaboravite da je i nas aktuelni premijer obecavao borbu protiv tajkuna, donosenje Zakona o poreklu imovine, da nece ici "na noge ambasadorima", da nece prodavati "srebrninu" ili ti "Telekom" itd. itd...
Borba protiv korupcije svela se na reketiranje i slanje u zatvor onih koji nece da ga plate, bogati su jos bogatiji, siromasni siromasniji, a zakoni postoje i vaze samo za ove druge.
Bojim se da ce i Cipras, ne bas kao Vucic, razocarati narod, ali s jednom malom razlikom: njegovo imovno stanje ostace nepromenjeno.
razmisljam srpski | 08/07/2015 12:03
Zao mi je Grka kao ljudskih bica,ali kao drzave nimalo.Kad je trebalo bombardovati Srbiju,grcke luke i teritorija su bili glavni oslonac NATO-u.Svaki optuzeni Srbin je bez razmisljanja i dokaza odmah isporucivan hrvatskoj(primjer kosarkaski trener).Za te usluge blanko su dobivali kredite,kao sto su rumunija i bugarska primljenu u EU za iste usluge.Desavanja potom,odgovor simbolicki daje Biblija opisom Judine sudbine!
bogdan basaric | 08/07/2015 12:23
To sa cime se kite,srpski ciprasi,koliko sutra izaice im na oci... Briselski ultimatum se nastavlja i neodoljivo podseca na novi svetski rat,kojim se zeli odbraniti evro.
Nemacki uslovi postaju sve tvrdji a Cipras je prinudjen da trazi novu gomilu novca,na zajam,jer mu se drzava raspada.
Jos u prosli cetvratak Verfakis je pretio secenjem ruke i ostavkom ukoliko ne pobedi oxi. Odmah nakon pobede,barjaktar pobednicke ideje,podneo je ostavku. Toliko o pobednickoj euforiji. Najbolje tek dolazi,kada grcki penzioneri i radnici,shvate da su ucestvovali na pogresnom referendumu.
iz NJujorka - | 08/07/2015 12:28
Za mene istrajnost Tsprasa i Varoufakisa u ovim vremenima kada male narode gaze, ucenjuju, kinje, je vazna i vraca nadu. Posledice bi bile na jedan ili drugi nacin ali vazno je da su Grci pokazali svetu da su usprkos NEvoljama dostojanstveni ljudi i hvala im na tome.

Srpske politicare NE vredi komentarisati, oni su sa bilo koje strane da pogledate dno dna .bas onakvi kakve biraju strane sluzbe.

Referendum u Grckoj potpuno je ogolio sliku Nemacke ali i njenih satelita; Svet se isto ponasa kao 1941e; Za mene je groteskno da poziciju jedne Grcke komentarisu Latvia, Slovacka i Litvanija u EU; Uvek isti nemacki sateliti ..
ali Slovacka i Slovaci koji se bune da oni kakve ih je Bog dao iskupljuju "lenje" Grke; Referendum je pokazao sto je veoma veoma vazno da je EU jedna klimava zajednica i klub za privilegovane i jake nacije; Samo SAD stampa sada sve vise pise o teskom polozaju grckog naroda, podsecaju NEmacku da je njima oprosten dug 1953e godine, i ne krije se vise podrska prema Grckoj
prof.Milan K. Pesic | 08/07/2015 13:20
Zavodjenje u Grckoj, tzv.liberalnog kapitalizma, ukljucenje u novi svetski poredak uz clanstvo u NATO, imalo je svoju cenu i nije fer da je placa samo Grcka strana.Zato banke nisu ispitivale bonitet Elade pre nego sto su odobravale transfer novca. Stvarala se grcka neo-konzervativna, neo-feudalna bogataska elita koja je sada sa sve bogatstvom iz Grcke pobegla na Zapad, dakle:Veliki deo kredita u nominalnom vidu se vratio tamo odakle je dosao.Zasto niko ne kaze: Koliko je kredita Grckoj, je potroseno u gradnje baza NATO-a i naoruzavanje najmodernijim americkim naoruzanjem najjugoistocnije clanice? Nije fer da se sve svaljuje na srednju i najnizu drustvenu grupu kojoj se zamera sto je trosila onaj manji deo dugova a koji je koristen za podkupljivanje bas tih slojeva grckog naroda,....Grcki dugovi su investicija Zapada koja je ispla uglavnom povoljno za Zapad a uglavnom nepovoljno po věci deo Grka.I sad je pokusaj da im se dva puta guli koza,...
Kundak P | 08/07/2015 13:23
Meni ovo Grcko oxi lici na ono nase bolje rat nego pakt.
Svi smo mi Carli-kisi | 08/07/2015 14:00
Neki Englez je pokrenuo inicijativu za pomoc Grckoj na 3-4 dana pre referenduma. Proracunao da ako svaki Evropljanin da oko 3000 funti to bi bilo dovoljno za otplatu prve transe Grckog duga tj cirka 2 milijade evra. Kazu sakupio oko 700 hiljada funti pre referenduma - posle nesto stalo. Ako je tako da Grci imaju veliku moralnu podrsku u Srbiji predjimo s reci na dela i pridruzimo se ovoj ili pokrenemo sopstvenu inicijativu i dajmo pravoslavnoj braci vetar u ledja - konacno u sta je tricavih 2 milijarde od ukupno 300 celog duga - kazem vazno je poceti a koliko vidim iz nase stampe i predsednik Putin se nesto svako malo opipava za zadnji dzep te ce verovatno suma od 3000 funti po glavi dodatno pasti. Licno eto odricem se letovaja u Grckoj za narednih 5-10 godina i jos ako dobijem vaucere za Sijarinsku banju jednim udarcem dve muve - em pomoc braci Grcima em pomoc domacoj turistickoj industriji.
Zoran Vidic | 08/07/2015 14:28
@ prof.Milan K. Pesic ostavite se vi izvestanih floskula sa Ruskih sajtova. Siroko rasprostarnjeno neplacanje poreza, 14 -15 plata u godini sa 12 meseci, legalno isplacivanje penzija cak i unucima, odlazak penziju sa oko 50 godina zivota (dok je svuda ostalo to oko 65 godine zivota) sve to kosta. I sta da kazemo o megalomanskom insistiranju na odrzavanju Olipmpijade te falsifikovanju finansijskih pokazatelja sopstvene ekonomije kad su se trebali pridruziti Evru. Sto se tice Grcke vojske znam podosta Grka i znam da su paranoidni o mogucnosti rata sa Turskom i ako su davali za nato baze 10 puta vise su davali za svoje jer ta silna ostrva koja imaju prema Turskoj po definiciji zahtevaju mnogo para za odbranu od
20 (???) puta vece Turske.
Valsimot Valsimot | 08/07/2015 15:08
Kod Srba ima dva-tri pojma, kao "zadusna baba" ili "kuka na tudjem groblju".
E, tako se ponasaju svi kolumnisti i anliticari na temu javnog duga Republike Grcke.
Nigde, valjana analiza, kako je doslo do duga?
I zbog cega?
A sta je sa Srbijom i njenim javnim i svakim drugim dugom?
неукротиви бунтовник | 08/07/2015 15:22
заборав личне традиције и идентитета скупо кошта народе који желе да се под кринком демократије дубоко понизе пред агресивним империјалним навикама моћника,само служење њима одудара од основних својстава на којима је нација опстајала кроз вијекове

еуфорија око хеладе може да буде само непознавање њене историјске улоге у менталном креирању друштвених односа који су попримили универзални значај,ципраса је изњедрила једна култура и он јој се враћа у свим облицима њених интенција,једна личност која је на крилима народног мнијења понијела са собом то мнијење и није се одрекла ни за детаљ од истог може да рачуна на плебисцитарну подршку,народ се не смије изневјерити,хелада је показала бирократизованој европи шта значи демократија, из које колијевке је и потекла,спарушени европски моћници ће дуго размишљати о ципрасу,али ће у тишини свога размишљања бити захвални његовој величини

што се тиче наших политичара тугаљиво је са било које стране давати компаративни однос са истим,менталитет је да
pametnom dosta | 08/07/2015 15:26
Cipras je pobrao sve aplauze u grotlu EU...Kapa dole za recenicu koju im je sasuo u lice - Gospodo, niste vi davali pare grckom narodu, vec stranim bankama u Grckoj koje ste spasavali! a to su vam odobrili oni koji su bili na vlasti pre mene!
gargamel g | 08/07/2015 16:26
Politika Borkove stranke se dijametralno razlikovala i razlikuje od Ciprasove. G. Vukadinovic se pita, sta ce biti sa Grckom, pravi neke paralele sa Srbijom iz 90-tih.Tada je na celu Rusije bio Gorbacov, kasnije Jelcin, danas neko sasvim drugi. Pitam gospodina Vukadinovica, da li bi Jelcin pretio vetom? Drugo pitanje bi bilo, zasto vucic nije trazio veto, trece pitanje, zasto su neki ministri glasali za Rezoluciju ili bili uzdrzani. ?
Dug je zao drug | 08/07/2015 16:52
@Pametnom dosta
"Kapa dole za recenicu koju im je sasuo u lice - Gospodo, niste vi davali pare grckom narodu, vec stranim bankama u Grckoj koje ste spasavali! a to su vam odobrili oni koji su bili na vlasti pre mene!"
Rečenica je efektna ali samo na izgled i mnogo
podseća na izajave naših novostarih vlastodržaca koji za sve svoje promašaje i neuspehe okrivljuju predhodnu vlast ili tzv "žute". Tako da je to samo izgovor koji ne drži vodu. Jer bi g.Cipras trebao da zna da od svojih prethodnika nije nasledio samo premijersku fotelju, nego i nagomilane probleme koje mora da rešava!
Dolly Bell | 08/07/2015 17:14
E moj Djordje,
Lutate u beznadju svojih misli. Sta ste htjeli reci ? Cemu se nadate ? Raspadu EU ?
Ono sto je cinjenica je da su Grci vrlo simpatican narod, da su mentalitetom vrlo slicni nama, ali ako racunamo negativne osobine. "Bolje jedna struca u hladu, nego dvije na suncu".
Pustimo da vidimo sta ce dalje biti.
Vama, postovani gospodine Vukadinovicu, najiskrenije savjetujem da se pocnete baviti vremenskom prognozom kao i vas kolega Jaksic. U toj sferi pogresne procjene niko ne kaznjava.
kad slepci marsiraju | 08/07/2015 17:50
Mislim da autor nije u pravu kad kaze da je na Milosevicevo referendumsko pitanje "da li ste protiv stranog mesanja... " bilo bitno da li je referendum posteno odrzan. Na takvo pitanje bi bilo logicno i da 99 odsto biraca zaokruze izbor "da", pod uslovom da nece biti nikakvih posledica. Privilegija je neobrazovanih i nerazumnih da u teskim situacijama mogu da kazu "ne" i da misle da to nista ne kosta. "Za "ne" izbor tada su glasali samo ostaci srpske srednje klase koji su znali da izbor "da" znaci rat sa Zapadom. I tada u Srbiji i sada u Grckij pobedila je populisticka politika i izazvala nesrecu. U grskom slucaju, verujem da nije narocito vazno da li su Grci bas sve razumeli sta su pitani, ali sam siguran da su razumeli da su gurnuli prst u oci evropskim bankarima. Sad ostaje da se vidi kako ce izgledati kad jedosao red z evropske bankare da pucaju penale.
Milan Avramovic | 08/07/2015 18:54
Citam neke od ovih komentara i bukvalno mi pripada muka. U sta se pretvorio dobar deo srpskog naroda? U sluge i podrepase. Tj slugenjarski mentalitet nas je, izmedju ostalog, i doveo tu gde smo. To da smo mi slobodarski i buntovan narod je davna proslost (mozda pre 100 godina). Kako vas bre nije sramota od vaseg potomstva? Umesto da se velica pobeda grckog naroda u ovim teskim vremenima mnogi se slade time kako ce Grci da pate od evropskih bankara. Imaju Grci mnogo alternativa. BRIKS je sigurno jedna od njih. Svaka cast Grcima i njihovoj vladi koja je resila da narod odluci. Ovo je budjenje nade i posetak novog svetskog poretka samo sluge u Srbiji to jos ne vide. Zivela Grcka i dostojanstveni grcki narod. Vreme je da se mnogi u Srbiji zamisle i nauce nesto iz toga.

Нема коментара:

Постави коментар